Brněnský sedmnáctý nabídne projekci dokumentu Prezidentka. Hlavní program zakončí kapela Zrní
Oslavy 17. listopadu se neúprosně blíží. Letos slavíme 35 let od revoluce, 35 let od pádu komunistického režimu, 35 let svobody. Proto organizátoři Brněnského sedmnáctého připravili pro návštěvníky program, který bude rezonovat silněji a déle než kdy dřív. Jedním z avizovaných překvapení letošního 8. ročníku je koncert kapely Zrní, který zároveň zakončí hlavní program na náměstí Svobody. Celým dnem bude provázet moderátorská dvojice Vít Kubant a Martin Štorkán, mladí reportéři, kteří stojí mimo jiné za podcastovou sérií Stoupenci.
„Mám radost, že se Brno za posledních osm let dostalo mezi nejvýznamnější akce svého druhu v republice, že jsme se zařadili mezi města, která připomínají svátek svobody a demokracie,“ říká vedoucí festivalu Stano Čaban.
Tým festivalu Brněnský sedmnáctý připravil projekci dokumentárního filmu Prezidentka, který nyní vstupuje do kin. Promítání proběhne v divadle Husa na provázku. Film o Zuzaně Čaputové nechává diváky velmi zblízka nahlédnout do pracovního i osobního života bývalé slovenské prezidentky, a především velmi silné ženy, které se podařilo prorazit v tradičně mužském politickém světě. Vstupenky mohou zájemci zakoupit na stránkách divadla. Jedná se tak o jediný zpoplatněný program v rámci festivalu.
Sametový den zahájí studentští zástupci univerzit kladením věnců k morovému sloupu na náměstí Svobody. Zavzpomínáme tak na naše předchůdce, kteří se rozhodli propojit a vydobýt svým hlasem svobodu pro sebe i další generace.
Skauti na ulici Kobližná založí táborák symbolizující plamen naděje, nad kterým si bude moct kdokoliv opéct vlastní Svobodný špekáček. Nebude chybět ani zpěv a kytara, vlastní nástroje jsou vítány.
Další, kdo se postará o to, aby se mohlo oslavovat, diskutovat a přemýšlet nad listopadovými hodnotami s plnými žaludky, jsou brněnské podniky. Jedna báseň, Wine and coffee bar, Netopýrka, Couples foodtruck, Bar na Tripu, Páreček! nebo Little Saigon budou mít své stánky na náměstí Svobody po celý den festivalu.
Program na náměstí Svobody:
11:30 – 12:30 Cimbálová muzika Jánoch
12:00 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ
13:00 – 13:50 Orchester Jeana Valjeana
14:20 – 15:05 Thom Artway
15:35 – 16:05 Synkopy 61
16:10 – 16:20 První řečnický blok
17:00 – 17:09 Druhý řečnický blok
17:11 Modlitba pro Martu
17:14 Česká a slovenská hymna
17:15 – 18:00 Třetí řečnický blok
17:45 Telemost Praha – Brno
18:05 – 18:50 Aneta Langerová
19:40 – 20:45 Zrní
Brněnský sedmnáctý letos poprvé nezůstane jen u 17. listopadu, program bude pokračovat i v následujících deseti dnech, které budou reflektovat průběh revoluce z roku 1989 v Brně. Hlas svobody, demokracie a odvahy tak letos zazní ještě silněji.
„Svobodu a demokracii je stále třeba hájit a rozvíjet. Žít v nesvobodě je leckdy pro někoho jednodušší a přehlednější. O to víc jsem radši, že jsou lidé, kteří chtějí na svobodě pracovat. Dění ve světě během posledního roku ukazuje, že práce nekončí, dokonce to vypadá, že jí přibývá. Mladou generaci čeká řešení obrovských výzev,“ dodává Čaban.
Hned v pondělí 18. listopadu návštěvníky čeká diskuze Theatrum politicum – jak na sebe vzájemně působí divadlo a politika? Divadla sehrála při sametové revoluci zásadní roli, divadelníci byli součástí Občanského fóra, začali vstupovat do politiky. I dnes mnozí z nich vyjadřují v médiích své politické názory. Jak zásadní je ale tento divadelní hlas v současnosti? Je natolik silný, aby mohl stále významným způsobem komentovat politiku, proměňovat společnost a sloužit jí jako jeden z nástrojů aktivních občanů? Nejen tyto otázky budou předmětem diskuze s režisérkou Danielou Špinar nebo Alexandrou Bolfovou, které divadlem samy žijí a divadlo tvoří.
Ve čtvrtek 21. listopadu proběhne v HaDivadle Středoškolské fórum s názvem Svoboda a odpovědnost. Akci pořádá Klub mladých diváků Brno ve spolupráci s Brněnským sedmnáctým. Bude se diskutovat o tématech spjatých se svobodou a odpovědností, která se týkají především mladých lidí.
V úterý 26. listopadu připomene Brněnský sedmnáctý příběhy politických vězňů symbolicky v den, kdy z centra Brna vedl do věznice v Bohunicích v roce 1989 řetěz podaných rukou. Političtí vězni totiž nevymizeli v mnoha zemích ani v současnosti, proto je důležité nezapomínat. Součástí programu bude moderovaná debata s politickou vězenkyní a pamětnicí uherskohradišťské věznice Vlastou Černou nebo projekce dokumentu Vězení dějin.
Celý festival zakončí ve středu 27. listopadu debata o lokální politice moderovaná Janem Špačkem.